Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, saj je ključen za spodbujanje presnove, daje nam energijo ter, če je uravnotežen, tudi občutek sitosti vsaj v dopoldanskih urah. Če si želite zjutraj pripraviti zdrav zajtrk in jesti kakovostno, iz svojega jedilnika čimprej črtajte ali omejite naslednja živila.
1. Polnomastni jogurt z okusom
Jogurti so pomemben del zdravega obroka, toda pazite, kakšne kupujete. Jogurti z okusom vsebujejo veliko sladkorja, ki prispeva k povečanju telesne mase, visokemu krvnemu tlaku, vnetjem in srčnim boleznim. Raje poiščite navadne jogurte z nižjim odstotkom maščob, ki jim lahko dodate sveže sadje ali cimet za okus. Še boljša izbira je grški jogurt, ki vsebuje več beljakovin.

2. Izdelki iz pšenične bele moke in “obogaten” kruh
O kruhu iz bele pšenične moke je bilo povedanega že veliko in jasno je, da je polnozrnati kruh iz polnozrnate pšenične moke zaradi večje vsebnosti vlaknin in hranilne vrednosti precej boljša izbira za zdrav zajtrk. Pazite le, da pri nakupu rjavega kruha preverite vse sestavine. Rjavi kruh namreč ne pomeni, da je povsem polnozrnat, lahko je zgolj obogaten s polnozrnatimi mokami. Poiščite polnozrnat kruh, ki ima največji delež polnozrnate moke.
3. Že pripravljeni kosmiči, granole in žitne ploščice
Mešanice kosmičev, granol in žitne ploščice, ki jih najdemo na trgovskih policah, so največkrat polne sladkorja in suhega sladkega sadja. Sladkor gotovo ni del zdravega obroka, še zlasti ne zjutraj, saj nam le za kratek čas da energijo, nato pa nas upočasni. Raje si pripravite svojo mešanico kosmičev in pazite, da boste pri porcijah zmerni. Nekaj napotkov za pripravo zdrave domače granole smo zapisali tukaj.
4. Slanina in predelano meso
Ta glavna sestavina priljubljenega “ameriškega zajtrka” je žal polna nasičenih maščob, soli in kalorij. Nasičene maščobe lahko zvišajo raven slabega holesterola ter tveganje za srčni infarkt in možgansko kap. Sol zvišuje krvni tlak in pospeši bitje srca, visoka vsebnost natrija v slanini pa lahko prav tako vodi v vrsto zdravstvenih težav.
Svojemu zdravju in počutju ne boste naredili usluge niti s hrenovkami, klobasami in salamo. Predelano meso lahko v zdravem obroku nadomestite s sveže narezanimi puranjimi ali piščančjimi prsi.
5. Sadni smuti in koncentrirani sadni sokovi
Sadni smuti je lahko povsem zdrav obrok, če si ga privoščite le občasno, v manjših količinah in v kombinaciji z beljakovinami. Za prvi obrok dneva pa vsebuje preveč sladkorjev. Kljub temu, da gre za naravne sladkorje, ne prispevajo kaj dosti k energiji in občutku sitosti. Velja tudi, da bolj kot je sadež predelan, manj hranilnih snovi vsebuje. Tak primer je koncentriran pomarančni sok. Precej boljša alternativa je pomaranča.
6. Kava z dodatki
Kava ima lahko veliko pozitivnih učinkov na počutje in prebavo, a ne z vsemi dodatki, ki se pogosto znajdejo v skodelici: smetana, čokoladni preliv, sladoled, veliko mleka, sladkor … Nič od tega ne spada v zdrav obrok in če si življenja brez kave ne predstavljate, se poskusite čimprej navaditi okusa čiste črne kave. In še nasvet za prehod na črno kavo: odkrivajte različne vrste, znamke in porekla kave, eksperimentirajte, uživajte v pristnih okusih kave, spremenite način priprave (priljubljena je denimo hladno zvarjena kava) in naj bo pitje kave del vašega zdravega jutranjega rituala.
Za več uporabnih nasvetov nas spremljajte na družbenih omrežjih.
Brezplačen posvetSorodne vsebine