Zdrava prehrana za ženske v različnih starostnih obdobjih je ključnega pomena za ohranjanje zdravega telesa. Ženske v 30-ih, 40-ih in 50-ih letih imajo različne prehranske potrebe. Nepravilen izbor in uživanje živil lahko pusti posledice na telesu ter poveča tveganja za kronične bolezni v kasnejših letih. V tem zapisu boste izvedeli, kako lahko s pravilno prehrano zagotovite svojemu telesu tisto, kar pri vaših letih najbolj potrebuje in kakšna je zdrava prehrana za ženske v različnih starostnih obdobjih.
Ženske prehranske potrebe so drugačne od moških
Z odraščanjem in staranjem se v naših telesih odvijajo hormonske in fizične spremembe, ki jim mora naše prehranjevanje slediti. Upoštevati moramo splošna priporočila zdrave prehrane, energijske potrebe in telesno aktivnost.
Ženske gredo skozi obdobja menstruacije, rojstva otroka in menopavze, ki vplivajo na hormonske spremembe v telesu. Njihove potrebe po železu, kalciju, magneziju, vitaminu D in folatih so zato večje kot pri moških. Poleg tega pa ženske potrebujejo manj kalorij kot moški.
Prehranska dopolnila so lahko v pomoč, še vedno pa je glavni vir hranil uravnotežena in zdrava prehrana.

Glavna pravila zdrave prehrane v starosti
Uživanje soli, sladkorja, bele moke in nasičenih maščob so eni najbolj škodljivih dejavnikov za nastanek bolezni v starosti. Tem živilom se je dobro na daleč izogibati, jih zmanjšati ali pa nadomestiti z bolj zdravimi različicami. Na našem blogu pobrskajte med številnimi recepti za zdrave in okusne jedi.
Poskrbeti je treba tudi za ustrezno hidriranost in popiti vsaj osem kozarcev nesladkane in negazirane tekočine na dan. Delno lahko v obliki tekoče hrane, kot je bistra juha ali enolončnica.
Zaradi upada mišične mase se potreba po beljakovinah s starostjo poveča. Vnos beljakovin je najbolje povečati z modro in belo ribo, kot so sardele, perutnino brez kože in kunčjim mesom. Dobro je izbirati manj mastne mlečne izdelke, jogurt, kefir in oreščke.
V vseh starostnih obdobjih se priporoča tudi redno uživanje sezonskega sadja in zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic.
Zdrava prehrana za ženske v 30-ih
V tem obdobju se radi začnejo nabirati odvečni kilogrami okoli pasu. Vaša izbira hrane v tem obdobju bo neposredno vplivala na vaše zdravje pozneje v življenju in na trenutno počutje. Za ženske v 30-ih so priporočljiva predvsem živila, bogata z železom, folno kislino in kalcijem.
Uživajte polnozrnata žita, pusto govedino, svinjino, stročnice, zelenjavo in sadje, še zlasti listnato zelenjavo, šparglje in pomaranče. Dobra izbira so tudi goveja jetra, grah, mlečni izdelki z nizko vsebnostjo maščob, oreščki in jajca.
Zdrava prehrana za ženske v 40-ih
V tem obdobju raven hormonov v telesu upada, metabolizem se upočasni, holesterol pa poviša. Za zmanjšanje tveganja srčnih bolezni in sladkorne bolezni tipa 2 v prehrano vključite dovolj vlaknin ter živil bogatih s kalijem in kalcijem.
Dober izbor so polnozrnata žita, jagode, oreščki, avokado, špinača, banane, losos, jam, manj mastni mlečni izdelki in stročnice.
Obenem zmanjšajte vnos soli in se izogibajte predelani hrani (salame, slani in sladki prigrizki, juhe iz vrečke, margarine in namazi, zamrznjena pica, burgerji …).
Zdrava prehrana za ženske v 50-ih
Prehrana v tem obdobju naj bo usmerjena k dobremu hormonskemu ravnovesju, blaženju simptomov menopavze ter krepitvi zdravja srca in možganov. Uživajte živila, bogata z vitamini B6 in B12, antioksidanti, fitoestrogeni, kalcijem, omega 3 in vitaminom D.
Priporočljiva so še zlasti: banane, krompir, granatna jabolka, oves, jajca, ribe in piščanec, sezonsko sadje in zelenjava, soja, mlečni izdelki z nizko vsebnostjo maščob, mandlji, ohrovt, brokoli, skuša …
Sestavite si podroben prehranski načrt
Pravilna in zdrava prehrana napaja vaše telo in prispeva k boljšemu zdravju na dolgi rok. V Linea Snelli vam lahko pripravimo prehranski načrt skladno z vašimi potrebami in omejitvami. Vabljeni na brezplačen prvi posvet.
Za več uporabnih nasvetov nas spremljajte na družbenih omrežjih.
Sorodne vsebine